با ما همراه باشید

سینما

فریماه فرجامی؛ بازگشت به خانه سینما

فریماه فرجامی؛ بازگشت به خانه سینما

چهارشنبه سوم مهرماه، خانه سینمای ایران هنر و جایگاه فریماه فرجامی هنرپیشه قدیمی را طی مراسمی قدردانی و بزرگ داشت. بازی های این بازیگر زن سینمای ایران در فیلم های ” سرب”، “پرده ‌آخر”، “مادر” و “نرگس” به یادمانی اند.
فریماه فرجامی با دو فیلم توقیف شده “گفت هر سه نفرشان” به کارگردانی غلامعلی عرفان و “خط قرمز” ساخته مسعودکیمیایی وارد سینمای ایران شد.
اما با فیلم های ” تیغ ابریشم ” ساخته کیمیایی و “اجاره نشین‌ها” ساخته داریوش مهرجویی بود که شناخته شد. آخرین حضورش در سینما، “زهرعسل” در سال ۱۳۸۲ بود که نام محمدرضاگلزار و مهنازافشار در تیتراژ بعد از او آمد. ستاره دهه شصت و هفتاد خورشیدی سینمای ایران، نزدیک به دو دهه و در اوج شهرت، آهسته و بی‌صدا دیگر جلوی دوربین حاضر نشد و صحنه را ترک کرد.
مراسم بزرگداشت فریماه فرجامی از جمله برنامه‌های “گوشه‌های کم پیدای سینمای ایران”است. در این برنامه هنرمندان به‌نام اما در سایه‌ سینمای و تلویزیون؛ فردوس کاویانی، منوچهرفرید و علی مزینانی نکو داشته شدند. این آیین‌ها هر کدام به دلیلی چون شکنندگی شرایط جسمانی فردوس کاویانی، سکونت منوچهر فرید در خارج ایران و به نقل از امیرپوریا برگزار کننده برنامه، “احتمال واکنش‌های عمومی ترحم‌آمیز و نادرست در مورد خانم فرجامی” بدون حضور آن ها برگزار شدند.
فریماه فرجامی در مصاحبه کوتاه تصویری در خانه‌اش از همکاری با فیلمسازانی چون علی حاتمی، مسعود کیمیایی و رخشان بنی‌اعتماد یاد کرد و اضافه کرد: “من از خیلی‌ها یاد گرفتم و از کودکی بازیگری و تئاتر را دوست داشتم. امیدوارم که همدیگر را دوست داشته باشیم و به هم عشق هدیه بدهیم.”
مسعود کیمیایی در پیام تصویری درباره شروع بازیگری فریماه فرجامی در سینما گفت که “در سال ۱۳۵۸ تئاتر “شب بیست‌ویکم” را دیدم که دو بازیگر درخشان در آن بودند و من هر دو را برای همکاری دعوت کردم. فریماه فرجامی و خسروشکیبایی.”
کیمیایی نقش‌آفرینی فرجامی در “سرب”، “خطر قرمز”، “تیغ و ابریشم” را درخشان و با حس بازیگری ناب و گویش درست توصیف کرد. او درباره وقایعی که بر این هنرپیشه با استعداد سینمای ایران ابراز تأسف کرد و افزود: “اصلا مگر می‌شود اتفاقی بتواند هنرمند را از هنرش دور کند؟ من نمی‌دانم چرا این اتفاق دامن فریماه را گرفت، شاید خودش دوست نداشت دیگر صدای دوربین، صدا و حرکت را بشنود. فریماه هنوز هست.”
حسن فتحی که در سریال “پهلوانان نمی‌میرند” با فرجامی همکاری داشته، درباره شیوه بازیگری‌اش گفت: “با قاطعیت می‌گویم در این ۳۰ سالی که کار می‌کنم نمونه‌های این چنینی را خیلی ندیدم و مرا یاد بازیگران شکسپیرین تئاترهای خارج می‌انداخت.”
محمدرحمانیان، کارگردان تئاتر هم از خاطراتی گفت که به استنتاق از فرجامی و برخی هنرمندان دیگر مثل تانیاجوهری سر اجرای یک پروژه مربوط می‌شد و اینکه با نسبت “سوسول سلطنت طلب” به خانم فرجامی سبب ناراحتی زیادش شدند.

0/5 ( 0 نظر )
ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *