با ما همراه باشید

ماهنامه

سوالات بی‌جواب از مسئولین فرهنگی

علی رزاقی بهار

جغرافیای فرهنگی یا نقشه فرهنگی یا حتی افق فرهنگی مشهد چیست؟

کدام نهاد، ارگان یا سازمان متولی فعالیت های فرهنگی در این شهر است؟

چه فرد یا افرادی تصمیم ساز و تصمیم گیر در حوزه فرهنگ و هنر برای این کلان شهر هستند؟

سوالاتی مهم اما بی‌جواب که سال ها توسط دغدغه مندان فرهنگی مطرح می‌شود اما در دعواهای سیاسی یا اعتقادی یا مهم تر این که بگوییم چه کسی رئیس است فراموش می شود.

کدام تئاتر اجازه نمایش دارد یا کدام تئاتر اجازه نمایش ندارد؟ کدام موسیقی یا جشن را می شود برگزار کرد کدام را نه؟ چه افرادی ممنوع القلم و فعالیت هستند و چه افرادی نیستند؟

چه افرادی اجازه دارند مدیر بشوند و چه افرادی اجازه ندارند؟ کدام چهره ها حق دارند خیابانی داشته باشند و کدام چهره ها نه؟

این ها هم سوالات دیگری است که در مرحله بعدی قرار می‌گیرد اما باز هم جواب ندارد و معمولا سلیقه‌ای یا شاید هم مدل دیگری است.

جایگاه آرامگاه فردوسی، نادر و اخوان در شهر مشهد چیست؟ آیا امکان توجه به این مکان ها وجود دارد یا نه؟

علت رواج گسترده موسیقی زیر‌زمینی در مشهد چیست؟ چرا کسی به هنرمندان بی شمار این شهر توجه ندارد؟ مثلا نقاش ها، خطاط‌ها، هنرمندان تجسمی و … . کدام مدیر فرهنگی در شهر اسم چند نقاش را می داند ؟ مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی چه میزان با اهالی فرهنگ ارتباط دارد؟

اعضای شورای شهر مشهد یا معاون فرهنگی شهرداری چه میزان؟ کدام یک از این مدیران روزانه یا ماهانه چند صفحه روزنامه یا مجله با موضوع فرهنگ و هنر می خواند؟ چرا هیچ کدام از این نهادها برای مفاخر زنده این شهر بزرگداشت برگزار نمی کنند؟ یا چرا فقط افراد خاصی باید مورد تجلیل قرار بگیرند؟

این ها هم بخش دیگری از سوالات بی‌جواب حوزه فرهنگ و هنر در شهر مشهد است. بچه‌ای سر راهی که البته ده ها و صدها پدر مادر حقیقی و حقوقی دارد اما نه سوادش را دارند و نه عزمی برای پاسخ دادن و حل مشکلات و شاید هم اجازه آن را ندارند.

ما هم به عنوان ماهنامه بارثاوا اگر چه تنها مجله فرهنگی و هنری شهر هستیم اما به هر دلیل مورد توجه مسئولان نیستیم. البته نگارنده به شکل دقیقی جواب این سوال را می داند اما حداقل در این مورد به جهت حفظ مجله از نوشتن آن خودداری می کند. در تمام شماره های منتشر شده تنها یکبار مسئولان فرهنگی شهر این مجله را دیدند، زمانی که انتقادات بسیار خوبی از مدیران ملی و محلی داشتیم و بعد از آن کلی تماس که چرا شما از وزیر یا مدیرکل انتقاد کردید. البته که خوب کاری کردیم، چون انتقاد باعث رشد و تعالی جامعه فرهنگی خواهد شد.
سخن کوتاه که خوشحال می شویم متولیان فرهنگ این شهر ضمن پاسخ به سوالات این نوشتار بفرمایند دقیقا کجا تشریف دارند و به چه کاری مشغول هستند تا ما هم بفهمیم بیت المال در چه زمینه‌ای صرفه می‌شود.

یادداشت علی رزاقی‌بهار مدیرمسئول ماهنامه بارثاوا/شماره ٢٣

0/5 ( 0 نظر )
ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *