با ما همراه باشید

کتاب

روایت یک کابوس سی ساله

روایت یک کابوس سی ساله

کتاب «علی عباسی تقدیم می‌کند: روایت یک کابوس سی ساله» منتشر شد.
این کتاب درباره تهیه کننده قدیمی سینما در دوران قبل از انقلاب است که نقش پررنگی در ساخت فیلمهای موج نو داشت.

علی عباسی شاید برای متولدان پس از انقلاب نامی ناآشنا باشد، ولی برای هم‌ نسل‌های پدران‌شان سمبلی از موج نو سینمای ایران است که باری نوستالژیک و مثبت دارد.

«علی عباسی تقدیم می‌کند» عبارتی بود که برای هر فیلمی اعتبار می‌آورد؛ جمله‌ای کـه ابتدای فیلم‌هایی مانند حسن‌کچل، رضاموتوری، تنگنا، تنگسیر، رشید، نازنین، پنجره، سوته‌دلان و… آمده و در ذهن سینمادوستان ایرانی ماندگار شده است.

 

برخی از بزرگان سینمای ایران آغاز کارشان در دفتر او، سازمان سینمایی پیام، بوده؛ از جمله علی حاتمی و عباس کیارستمی. برخی دیگر هم مثل امیرنادری، مسعودکیمیایی و جلال مقدم گامهای دوم یا سوم‌شان را در پیام برداشتند.

خواننده به احتمال زیاد توقع خواندن خاطرات عباسی از دوران تهیه‌ فیلم‌ها و مسائل مربوط به سینما را دارد که البته اشاراتی به آن شده ولی موضوع اصلی کتاب، مربوط به خبر سوزانده شدن نگاتیو فیلم‌هایش است که باعث دگرگونی احوالش و سپس مهاجرت او شد.

 

این کتاب به نوعی درباره‌ی دغدغه‌های کسانی است که ناخواسته از حرفه‌ی مورد علاقه‌شان دور افتاده‌اند و در مواردی مجبور به مهاجرت شده‌اند. «علی عباسی تقدیم می‌کند» نه فقط برای سینماگران که هم ‌چنین برای مهاجران نوشته شده است.

توضیح اینکه «قصیده گلمکانی» دختر هوشنگ گلمکانی، سردبیر ماهنامه سینمایی فیلم است.

 

#بارثاوا، فصلی نو در هنر و ادبیات…

0/5 ( 0 نظر )
ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *