با ما همراه باشید

سریال

خودبزرگ بینی و تعصب

چرنوبیل (Chernobyl) محصول شبکه HBO

چرنوبیل (Chernobyl)  محصول شبکه HBO، یک مینی سریال ۵ قسمتی است که با محوریت و برگرفته از فاجعه اتمی شهر چرنوبیل اوکراین ساخته شده که از آن به عنوان بزرگ ترین فاجعه غیر نظامی و اتمی تاریخ بشر یاد می‌شود.

مدت‌ها بود اینچنین تحت تاثیر یک سریال قرار نگرفته بودم؛ از هر نظر عالی.

داستان‌گویی فوق العاده سریال درباره‌ی فاجعه‌ی انفجار هسته‌ای چرنوبیل در ۱۹۸۶ و کیفیت همه‌ی عناصر فرم‌شناختی، جذابیت و غنای سریال از منظر سیاسی و روان‌شناختی، دیدنش را قویا پیشنهادکردنی می کند.

بعضی از دیالوگ‌های سریال (به ویژه دقایق آغازین و پایانی آن) هم واقعا شاهکار است.

خودبزرگ‌بینی، غرور و تعصب بیش از اندازه حزب کمونیست و سردمداران وقت شوروی است که در ابتدا سعی می‌کنند از نشت خبر این انفجار به بیرون و به خصوص جهان بیرون از شوروی جلوگیری کنند ولی وقتی که یک نیروگاه هسته‌ای در سوئد خبر از بالا رفتن سطح تشعشات مواد رادیواکتیو چرنوبیل می‌دهد آنها ناچارند این فاجعه را اعلام می‌کنند ولی باز تا چندسال بعد حاضر نمی‌شوند از آژانس انرژی اتمی یا غرب کمکی دریافت کنند!

یکی از تکان دهنده ترین لحظات سریال صحنه‌هایی است که برخی از اهالی شهرچرنوبیل در همان ساعات اولیه انفجار به بالای پلی رفته‌اند تا از آنجا آتش سوزی نیروگاه را نگاه کنند، باد با خود ذرات ریزی را در هوا پراکنده می‌کند، بچه‌ها و اهالی از دیدن زیبایی این ذرات معلق در هوا مسحور شده و با خوشحالی و خنده در میان آنها دویده و بازی می‌کنند غافل از اینک این ذرات همگی از سمت راکتور منفجرشده می‌آید و ضایعاتی وحشتناک بر جان و بدن آنها می نشاند.

پی نوشت: دیروز HBO اعلام کرد: سریال چرنوبیل در حال حاضر از نظر رتبه بهترین سریال در تمام طول تاریخ است. این مینی‌سریال رسماً محبوب‌ترین اثر از نگاه کاربران سایت IMDB شده است و توانست نمره ۹٫۷ از ۱۰ را کسب کند.

 

  • محمد میرشاهی | دبیر سرویس سینما ماهنامه بارثاوا

0/5 ( 0 نظر )
ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *