با ما همراه باشید

تئاتر

جشنواره تئاتر بهار می‌تواند مامنی برای نویسندگان بومی باشد

احسان روحی رئیس هیات داوران بخش نمایشنامه‌خوانی جشنواره بهار

احسان روحی؛ رئیس هیات داوران بخش نمایشنامه‌خوانی جشنواره بهار: جشنواره تئاتر بهار می‌تواند مامنی برای نویسندگان بومی باشد.

جشنواره بهار چگونه شروع شد و شما چگونه به این جشنواره پیوستید؟
جشنواره بهار در واقع یک اتفاق از طرف انجمن مردم نهادِ خانه هنر بود که سالِ ۹۶ شروع به کار کرد و آنجا هم من با عنوان مشاور با هدف برگزاری جشنواره‌ای برای شناخت نویسندگان بومی و کشف استعدادهای حوزه‌های مختلفِ نمایشی و  معرفی آثار برتر در کنار این دوستان بودم. سال گذشته اولین دوره از این جشنواره را با کمک نهادهای مختلف برگزار کردیم و سال ۹۸ هم دومین دوره آن را برگزار کردیم اما این جشنواره از اواخر سالِ ۹۶ پایه‌ریزی شد. بنده هم از پیش تولید جشنواره به عنوان دبیر بخش تئاتر حضور داشتم. با توجه به اینکه یک سری از سیاست‌های کلی جشنواره درحالِ پیاده سازی بود سعی کردیم از آدم هایی که در این زمینه متخصص هستند استفاده کنیم و با جمع‌بندی شورای سیاستگذاری قرار شد یکی از  داورها خودِ بنده باشم و چند روز مانده به جشنواره این اتفاق قطعی و رسانه‌ای شد.

از کیفیت و کمیت این جشنواره بگویید؟
کیفیت، از مهمترین اهداف و هدف‌گذاری‌های جشنواره بود، از این جهت که همه‌ی تلاش دوستان برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره بود…و ما هر دو جنبه‌ی کیفیت و کمیت را در نظرگرفتیم. در بخش کیفیت یک بخش، انتخاب آثار بود که خیلی با وسواس آثار انتخاب شدند و بخش دوم شکل برگزاری جشنواره بود و عواملی نظیر سالن‌ها، جدول برنامه‌ریزی و مسائل مالی و… که می‌توان گفت امسال با رضایت حداکثری اتفاق افتاد.
در موردِ کمیتِ جشنواره هم، تلاش بر این بود که کمیت را فدای کیفیت نکنیم و صرفا برگزاری جشنواره نباشد و استانداردهایی که برای برگزاری جشنواره حائز اهمیت است نظیرِ منابعِ انسانی، مطالعات، زمان برگزاری جشنواره، نوع فراخوان، متخصصین و… را در نظر بگیریم و لذا من فکر می‌کنم در دومین سال این جشنواره نوپا اتفاق خیلی خوبی افتاد و جشنواره موفقی بود.

اهمیت جشنواره‌ها و آورده آن چیست؟
جشنواره ها در وهله‌ی اول حوزه‌ی حضور هنرمندان، ارائه آثارشان و فرصتی است که برای ارائه به آنها داده می شود، اما از جبنه‌ی دیگر این جشنواره ها فارغ از هر نوع داوری و جوایز، یک دورهمی جذاب برای هنرمندان هستند که فرصتی است تا آثار یکدیگر را ببیند و در مورد آثار یکدیگر نظر بدهند. اگر بشود در حاشیه این جشنواره‌ها کارگاه‌های تخصصی برگزار کرد و اساتید مجرب هم حضور داشته باشند، خیلی بهتر خواهد بود. مورد دیگری که گفتنش خالی از لطف نیست، اتفاقی را رقم می زنند که انگیزه ای می‌شوند برای جوان‌هایی که می‌خواهند عرض اندام کنند و پیشکسوتانی که قراره آثار جدیدتری ارائه دهند. شاید این جشنواره ها به نوعی این فرصت را هم برای چنین کارهایی فراهم آورند. جشنواره‌ها همان قدر که می‌توانند مفید باشند، به همان اندازه هم می‌توانند مضر باشد. اگر یکسری مولفه ها که بسیار حائز اهمیت هستند درون شان رعایت نشود.
تمام تلاش ما در شورای سیاستگذاری جشنواره بهار این بود که از یک نگاهِ حداقلی به یک نگاهِ حداکثری برسیم که گمان می کنم این اتفاق امسال افتاد و توانستیم در کنار جشنواره‌های معتبر دیگری که در سطح استان برگزار می‌شوند، بدعت خوبی را برای برگزاری این جشنواره داشته باشیم. امیدوارم بتوانیم از پتانسیل های جشنواره برای معرفی آثار بومی‌تر استفاده کنیم و این جشنواره مامنی برای نویسندگان بومی باشد تا ماهم با نویسندگان بیشتری مواجه شویم و این اتفاقی است که می‌تواند برای تئاتر مشهد بسیار مثمرثمر باشد

آیا تداوم برگزاری این جشنواره را برای تئاتر این شهر مثمر ثمر می دانید؟
این اتفاق بستگی به تدابیر و فرآیندی دارد که سیاستگذاران جشنواره برای آن در نظر گرفته‌اند اگر صرفا این جشنواره از منظر خبری و رسانه‌ای و معرفی یک نهاد یا ارگان خاص بخواهد پی‌ریزی شود، به گمانم در دراز مدت جایگاهش را در بین هنرمندان از دست خواهد داد اما اگر واقعا این جشنواره با هدفِ بودن ِدر کنار هنرمندان به مسیر خودش ادامه بدهد و هنرمندان هم به این جشنواره اعتماد کنند؛ قطعا استمرارش می تواند به تئاتر شهر کمک کند.
چنین جشنواره‌هایی که نگاهِ خصوصی‌تر دارند نسبت به جشنواره‌های دولتی، آثار متفاوت تری را عرضه می کنند. هرچند که ما همه در چهارچوب قانون و نظام کلی کشورمان در حیطه هنر فعالیت می‌کنیم و هرجشنواره‌ای چنین توجهی را خواهد داشت اما این جشنواره‌های خصوصی به این جهت که نگاهشان جناحی نیست، آثار جذاب تری را عرضه می‌کنند.

و کلام آخر
فارغ از تشکر از بچه‌های خانه‌ی هنر، باید این نکته را بگویم که این جوانان، در کنارِ انگیزه، شعور استفاده از آدم های باتجربه را دارند و این نکته بسیار قابل توجه است، اینکه این دوستان می‌توانند این اتفاق را رقم بزنند بسیار قابل ستایش است و اینکه در این فرآیند از آدم های باتجربه استفاده می‌کنند تحسین برانگیزتر است. این اتفاقات در کنار تعهد، جوانی، انگیزه و تجربه‌ی دیگران، نتیجه‌اش می شود جشنواره بهار، که در کنار کم و کاستی‌هایی که بوده به نظر عالی برگزار شد.
در هر جشنواره‌ای با این حجم و میزان، قطعا کاستی‌هایی وجود دارد اما من دیدم که این دوستان تمام تلاش‌شان را کردند که این کاستی‌ها را به حداقل برسانند و برای تمام این بچه‌ها آرزوی موفقیت می کنم و آرزو مندم برای متعالی شدنِ اهداف‌شان، بتوانم همراه‌شان باشم.

منبع/ ماهنامه بارثاوا

0/5 ( 0 نظر )
ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *